FSC:n Vuoden Elokuvaaja 2023 -ehdokkaat julkaistu! FSC’s Cinematographer of the Year nominees announced!

Suomen Elokuvaajien Yhdistys jakaa vuonna 2024 kolmatta kertaa Vuoden Elokuvaaja -palkinnon. Tänä vuonna yhdistyksen jäsenistö valitsee palkinnon saajan esivalintaraadin asettamalta kolmen ehdokkaan ehdokaslistalta.

Ehdokkaat Vuoden Elokuvaaja -palkinnon saajaksi aakkosjärjestyksessä ovat:

Sari Aaltonen: Valoa valoa valoa
Tuomo Hutri: Je’vida
Kjell Lagerroos: Sisu

Onnea ehdokkaille!

Palkinto jaetaan FSC:n jäsentapahtumassa 16.3.2024. Palkintona on taiteilija Juha Mennan suunnittelema pronssivalos, joka esiteltiin ensimmäistä kertaa yhdistyksen 40-vuotisjuhlassa.

Tänä vuonna esivalintaraadin muodostivat Jarmo Kiuru (esivalintaraadin puheenjohtaja), Juge Heikkilä FSC, Jani Kumpulainen, Teemu Liakka ja Jean-Noël Mustonen. Esivalintaraati sai katsottavakseen kaikki yhdistyksen jäsenten kuvaamat, vuonna 2023 kotimaisen teatteriensi-iltansa saaneet fiktioelokuvat. Elokuvia oli yhteensä 22.