FSC:n Vuoden Elokuvaaja -ehdokkaat julkaistu! FSC’s Cinematographer of the Year nominees announced!

Suomen Elokuvaajien Yhdistyksen jakaman Vuoden Elokuvaaja -palkinnon saajan ehdokkaat on julkaistu. Palkinto myönnetään yhdistykseen kuuluvalle elokuvaajalle, jonka kuvaama fiktioelokuva on saanut teatteriensi-iltansa Suomessa vuonna 2022. Yhdistyksen jäsenistö valitsee palkinnon saajan hallituksen anonyymisti äänestämältä viiden ehdokkaan ehdokaslistalta. 

FSC’s Cinematographer of the Year nominees announced! Finnish Society of Cinematographers FSC has nominated five of their member cinematographers for the “Cinematographer of the Year” award recipient. The winner will be chosen by the members of the society.

Kaikki ehdokkaat / All the nominees: 

Jarmo Kiuru, Tytöt tytöt tytöt

Kjell Lagerroos, Veden vartija

Daniel Lindholm, The Twin – Paha kaksonen

Robert Nordström, Rakkaani merikapteeni

Arsen Sarkisiants, Metsurin tarina 

#vuodenelokuvaaja #cinematographeroftheyear #fscaward #fcsfinland #fsc